Napísali o mne‎ > ‎

Korzar.sk - Zaujala aj eštébácka šesťstotrojka

Na veľké starožitnítvo sa včera zmenili priestory Domu techniky na Južnej triede. Majitelia kuriozít od nás i zo zahraničia si totiž nenechali ujsť prvú tohtoročnú Celoslovenskú burzu zberateľov všetkých zberateľských záujmov. 

Zorganizovali ju členovia košickej pobočky Slovenskej numizmatickej spoločnosti. Kým skôr narodených priťahovali staré mince, odznaky, pohľadnice či zbrane, mladší obliehali najmä stoly s historickými hračkami. A veru, našli sa medzi nimi aj unikáty. Zaujala hračka - funkčný parný stroj z 50. rokov. "Do spodnej časti sa naleje lieh, do nádržky voda," povedal nám predávajúci Ján. "Potom už len stačí lieh zapáliť a po vytvorení dostaku pary sa mašinka rozbehne. Predávali k tomu aj rôzne doplnky, pílu či mlyn. Deti teda nemali v rukách iba hračku, ale zároveň aj názornú pomôcku, ako parný stroj funguje. 

Viaceré unikáty mal na stole Jozef Petrák z Košíc. S väčšinou z nich sa pred polstoročím hrávali deti z krajín bývalého socialistického tábora. Návštevníci burzy tak mohli vidieť autíčka Verejnej bezpečnosti, požiarnej ochrany, alebo stíhačku MiG-15. "Hračky zbieram už asi 20 rokov," pochválil sa nám zberateľ. "Najprv to boli iba Matcheboxy, potom som prešiel na tie, ktoré vyrábali v bývalom Československu firmy Igra, Pohorelá, Smer, KDN.
V zbierke mám tisícky hračiek."Jedným z lákadiel bol aj kovový model Tatry 603, akú používali komunistickí papaláši a eštebáci. "Stál tisíc českých korún a bol súčasťou limitovanej série holandskej firmy. Patrili do nej tatrovka, volga a štyri západné vozidlá, všetko autá, používané tajnými službami," dodal Košičan. 

autor: MIROSLAV SAMBOR, miroslav.samborkorzar.sk
Comments