Napísali o mne‎ > ‎

Pravda.sk - Medzi hračkami z ČSSR trónil gumený Mečiar

Posledná tohtoročná celoslovenská burza zberateľov prilákala do Košíc tisícky ľudí. Mohli tam zohnať veci, aké sa inde nepredávajú. Napríklad staré klenoty socializmu, ktoré časom naberajú na hodnote. Ale aj gumenú figúrku Vladimíra Mečiara. 

Gumenú figúrku Mečiara si pozreli návštevníci výstavy hračiek na celoslovenskej burze zberateľov v Košiciach. Hračky z čias socializmu ponúkal Košičan Jozef Petrák. Československé výrobky od firiem Igra, Ites či Směr. Mnoho otcov či dedov sa včera so synmi a vnukmi pristavovalo, aby im ukázali svoje spomienky na staré detské časy."V Pohorelej na Slovensku vyrábala Omnia a neskôr Strojsmalt úžasné hračky. Napríklad Tatry 805 či pragovky. Museli sa dostať aj k formám niektorých západných vozidiel," hovorí zberateľ. Vyzerajú ako americké autá, ale s nápismi "Hliadka VB" alebo "Požiarna ochrana". "Tie, ktoré tu mám, nie sú v najlepšom stave a stoja 500 korún (16,6 eura), ale keby boli ako nové, mohol by som za ne pýtať tri tisícky," dodal Petrák.

Hračky zbiera už od detstva, no tým "socialistickým"  sa venuje posledných pätnásť rokov. Za ten čas získal tisíce takýchto kúskov. Keďže ich je naozaj veľa, nemá ich len doma, ale na viacerých miestach. "Veľa hračiek je veľkých, s priestorom je trochu problém," priznal zberateľ.

Zberateľstvo československých hračiek sa podľa neho v poslednom čase rozvíja. "Najprv síce mnoho ľudí zháňalo angličáky, lebo boli krajšie ako tie, ktoré sa vyrábali tu. Ibaže Matchboxy sú dostupné na celom svete, zatiaľ čo československé hračky boli len u nás, prípadne v niektorých komunistických krajinách. V Čechách je teraz po nich veľký dopyt. Takže tento odbor má budúcnosť," hovorí Petrák.

Ceny týchto hračiek sú v niektorých prípadoch naozaj vysoké. Napríklad polievacie auto či kaťuša, ktoré vyrábala Igra pred vyše štyridsiatimi rokmi, stoja na internetových burzách sedem- až osemtisíc českých korún.

Hoci drvivá väčšina výrobcov klasických československých hračiek už neexistuje, niektoré sa udržali. Napríklad Kovodružstvo Náchod aj naďalej vyrába plechové traktory z vlečkami. Hoci u nás si na ne spomínajú len pamätníci, v Japonsku a západných krajinách idú na dračku. V súčasnosti je ich cena v prepočte 650 korún (približne 22 eur).

Autor: Boris Macko, Pravda 

Originál článku


Comments